Novinky

Volitelný předmět český jazyk

22.01.2011 13:52
Předmětová skupina českého jazyka se po delší době rozhodla nabídnout žákům 6. ročníků nový volitelný předmět, který se bude jmenovat Cvičení z českého jazyka aneb jde to i jinak.

 Pátek třináctého (Naštěstí jsem si to vyžehlila včas)

                Při pohledu do  kalendáře  mě rozbolela hlava. Na tom, že je třináctého, by ještě nemuselo být nic hrozného, ale je pátek. Počítám tedy s tím, že dneska se mi bude smůla lepit na paty. No nic, pomyslím si a jdu do školy. První hodinu máme matematiku, píšeme písemku a já na ni samozřejmě zapomněla. Sešit jsem ani neotevřela, natož abych se učila. S tím, že naší třídě vylepším průměr, opravdu nepočítám. Raději přemýšlím, jak to vysvětlím naši. Následujících pět vyučovacích hodin jenom přežívám.

                Doma zasednu k matice, je na to  sice pozdě, ale mamka aspoň uvidí mou snahu. Po hodině usilovného snažení toho nechám. Jdu si uvařit čaj a zapínám notebook. Myšlenkami jsem ještě u matematiky a čaj si osolím. Chutná „báječně!“ Zkouším to znovu a druhý pokus už byl úspěšnější. Odnáším čaj do pokoje k notebooku. U stolu zakopnu o batoh a celý obsah hrnku rozliju na stůl. Že bych v pátek třináctého měla i trochu štěstí? Čaj jen o kousek minul počítač, avšak v myši to mírně zajiskřilo. Vypadá to, že k životu už ji nepřivedu. Táta mě zabije. Kouknu na hodinky, za deset minut bude šest. To stihnu! Z přeplněného prasátka vtahuji  dvě stovky, přehodím si přes sebe bundu a vbíhám ze dveří. Mé neobvykle dlouhé kroky míří k elektru.Prodavačka se tváří trošku naštvaně, ale stejně mám ještě pět minut čas. Požadovanou počítačovou myš mi s mírným reptáním prodá.

                V zámku zarachotily klíče a na prahu pokoje stojí taťka. Za půl hodiny později usedá k notebooku a prohlíží si novinky na internetu. Pak si všimne nové myšky. Trošku se diví, ale nezlobí se. Naštěstí jsem si to vyžehlila včas.  Že bych dnes měla přece jenom trochu štěstí? Pak si ale vzpomenu na matiku….                                                                                Slohovou práci napsala Iva Kufová z 8.A při olympiádě z českého jazyka

 

Olympiáda z českého jazyka 2010  

       

Olympiáda z českého jazyka je za námi. Už zbývá jenom vybrat toho nejlepšího(nejlepší), aby nás reprezentoval(a) v okresním kole. Ale to už trochu předbíhám. První část olympiády. která představovala test jazykových vědomostí, mi připadala jednodušší než v letech minulých, přesto otázku, kde jste měli vytvořit souvětí, vložit do nich vedlejší věty a správně je určit, neudělal nikdo( alespoň ze skupin 8.A,8.B a 9.B)

        Ve slohové části byly výsledky ještě o něco horší. Jenom připomenu, že jste měli vybrat situaci, kde by mohl zaznít výrok - Naštěstí jsem si to včas vyžehlil(a). Právě ve výběru situace byl kámen úrazu. Celkem beznadějná se stala ta, ve které popisujete, že jste si vyžehlili šaty, či jiný kus oděvu. Řada  z Vás popisovala, že jste minimálně jednou něco žehlili doma, velmi ojediněle něco ve škole. Snad pro to  jsem letos udělil jenom jednu jedinou devítku za slohovou část. Dostala ji Kateřina Kawuloková za svůj bizarně laděný popis, který pro mě měl jen jedinou chybu a to tu, že neměl závěr. Stačila jediná, vhodně formulovaná věta, která by dala jasnější smysl toho, co chtěla autorka říct. Předvánoční únava a rozptýlení udělalo své.

Třída 8.A Počet bodů za test Počet bodů za sloh Celkem
Kateřina Kawuloková 8 9 17
Daniel Lipowski 7 8 15
Iva Kufová 5 9 14
Iva Suszková 9 5 14
Barbora Cieslarová 6 6 12
Iva Kretková 5 7 12
Marie Juroszová 6 6 12
Monika Gocieková 6 6 12

  

 

 

Třída 8.B Počet bodů za test Počet bodů za sloh Celkem
Iveta Trombiková 9 8 17
Monika Martynková 7 8 15
Gabriel Mazur 7 6 13
Eva Wawrzaczová 7 5 12
Ivana Mariňáková 4 7 11
Jana Sikorová 5 6 11
Pavla Pišteková 5 5 10
Vanesa Suszková 7 3 10

 

 

Třída 9.B Počet bodů za test Počet bodů za sloh Celkem
Veronika Sikorová 10 7 17
Christián Tvrzník 10 6 16
Karolína Mrázková 8 6 14
Dalibor Sikora 6 7 13
David Brozda 7 6 13
Lenka Kufová 6 6 12
Tereza Kantorová 6 6 12
Renáta Kluzová 6 6 12
Jana Sikorová 5 7 12
Michaela Čmielová 7 5 12
Ondřej Bocek 7 5 12
Marek Sikora 1 6 6 12

 

Jedna z prací olympiády z českého jazyka 

            Zabila jsem ho. Já jsem ho zabila….Kdyby nebyl za tím stromem, když jsem zrovna střílela z praku na ptáky, mohl ještě žít. Dostal  to shnilým jablkem přímo do čela. Stejně už byl starý. Co teď s ním?

              Došla jsem až k němu a do nosu mě udeřil neskutečný smrad. Ten mimozemšťan se snad nemyl! |Na těle měl povlak špíny zbarvený dorůžova. V první řadě ho musím umýt. Dovlekla jsem ho až do koupelny, vypatlala na něj skoro polovinu lahvičky prášku do myšky a pořádně ho vydrhla. Hnáty měl ztuhlé, šlo to těžko. Jeho kůže pak ale dostala zase ten zlatavý odstín, i když ne takový, jako když byl ještě naživu.

                  Zavolala jsem své přítelkyni Alfrédě. Má vlastní kosmetický salón, tak jestli by ho nenalíčila a neudělala mu manikúru. Vyšla mi vstříc a tak asi za půl hodiny jsem parkovala na střeše salónu H&V.

                      Mimozemšťana jsme posadily do křesla. Klimbala mu hlava, takže jsme použily špendlíky a přichytili jsme mu uši ke křeslu. Jeho dlouhé dvouprsté ruce jsme mu položily do lázně s lotosovým květem a připravily jsme tmavě zelený lak, který ladil k odstínu jeho pleti. Nanesly jsme lak na něj a  namalovaly posmrtné bílé kytičky. Jeho obličej jsme mu vyvedly do červena s výjimkou rtů, které jsme přetřely růžovým leskem. Oblékly jsme ho do průhledné noční košilky a černého krajkového prádla. Nohy mu zůstaly bosé.

                      Poděkovala jsem Alfrédě a šla s ním k zubaři. Měl zkaženou levou horní jedničku. Zbyly mi peníze, takže jsem nechala jemu i sobě vybělit zuby. Tělo mu začalo fialovět a to byl čas, kdy jsem se s ním musela rozloučit. Neměla jsem času nazbyt, a proto jsem vzala žehličku a plátno utkané ze strun značky Savarez při měsíčním svitu. Mimozemšťanovo tělo jsem na vlastních rukou odnesla až na Javorový vrch, položila žehličku a plátno na zem a rozžhavila lože. Musela jsem mimozemšťana vhodit hned, později by ho země nepřijala. Naštěstí jsem si to včas vyžehlila.                                                                                                                                         Katka Kawuloková 8.A

 

 Olympiáda z českého jazyka

Dne 9. prosince jsme pro Vás připravili školní kolo v olympiádě z čekého jazyka. Pozor, školní kolo se tradičně koná v jídelně 1. a 2. vyučovací hodinu. Pro ty, kteří neví, co je čeká, jsme připravili následující výběr otázek.

 

1. Co všechno může znamenat tvar POVODÍM?   

 

2. Užijte uvedená slova vhodně ve větách a slovních spojeních: SRDEČNÝ,SRDEČNÍ,SRDČITÝ,SRDCOVÝ, SRDNATÝ

 

3. Přestylizujte větu: Nicholsonova druhá žena Karolína( která je mimochodem o dva roky mladší než jeho dcera a jmenuje se taky Karolína) řekla, že ……

4.  Co všechno může znamenat tvar HLEDÍM?

 

5.  Přestylizujte větu: Nemohu si dovolit odvolat je( tj. odboráře) ze svých funkcí.

 

6.  Na kousku magnetofonového pásku jsme zachytili skupinu hlásek [vil]. [trup]. Od ostatního textu byla z obou stran oddělena pauzami. Uveď různá slova nebo jednotlivé tvary téhož slova, za než bychom mohli danou skupinu hlásek považovat. Uveďte příklady slovních spojení nebo vět.

 

7.     Přečtěte si následující slovní spojení a řekněte, co znamenají:

stalo se to zčistajasna

spal jako dudek          

křičel jako na lesy   

to udělám levou zadní nohou 

 

8. Upravte text: Učebny jsou na Karlově náměstí v krásném a příjemném prostředí přímo na stanici tramvaje. 

 

9. Zatrhněte tu variantu přepisu přídavného jména ZVLÁŠTNÍ, která zachycuje spisovnou výslovnost tohoto slova 1.[zvlášťňí],2.[zvlášňí],3.[zvlášťní],4.[zvláštní],5.[zvláštňí],6[zláštňí]

 

10. Opravte nedostatek v následující větě: Proto si opatrujte a važte dobrých přátel.

 

11. Věta TEN DEN PŘIŠEL POZDĚ. je dvojznačná. Pro každý z významů graficky znázorněte větnou stavbu.

Exkurze do srdce Těšínského divadla

 

             Že jste ještě neměli příležitost podívat se za oponu  divadla? Tak to žáci sedmých ročníků naší školy měli větší štěstí. Navštívili totiž 15. listopadu 2010 Divadlo v Českém Těšíně. Pokud se Vám tento stánek kultury jeví jako malé, ospalé, občas hrající divadélko, tak na to rychle zapomeňte.

         Hned za hlavní bránou poopravíte svůj zkreslený pohled, když uvidíte, co všechno na Vás čeká ve velikém hangáru se všemi možnými rekvizitami. Zázemí divadla tvoří dílny, kde se na každé představení vyrábějí kulisy, nebo celé části jeviště. Žáci během hodinové exkurze mohli zhlédnout, jak sklad kostýmů, kde uloženo neuvěřitelných 100 tisíc převleků, tak dílny, kde se kostýmy šijí, maskérny, šatny a mnoho dalšího. Tato malá továrna na sny „produkuje“ ročně neuvěřitelných 12 premiér, na nichž se podílí necelá 50 herců a 70 provozních zaměstnanců.

                Prohlídku jsme zakončili na prknech, která znamenají svět- na jevišti, které je prošpikované nemodernější technikou, světly a vším, co dnešní divadlo potřebuje. Pondělní dopoledne jsme strávili opravdu příjemně a děkujeme jevištnímu mistrovi, který nás vším ochotně provedl. 

 

 

Na stránkách youtube.com najdete fotky z exkurze:

https://www.youtube.com/watch?v=xdSevC2JBl0

Předpremiéra pohádky Princezna na hrášku  v Dolní Lomné

     

V pátek 17. prosince  jsme si v divadelním sále hospody Pod  Akáty odbyli předpremiéru naší poněkud netypicky zpracované pohádky. Vystoupení se snad povedlo; soudě tak ze závěrečného aplausu a rozjařených dětských tvářiček.

    I samotný režisér nevycházel z údivu, když zhlédl tento kus a to hlavně proto, že to byl jedem z mála výstupů pevně se držící podrobně napsaného scénáře. Nikdo (Katka a Danek) neimprovizoval, pážata věděla, co mají přinést a koho naopak odnést, nikdo za oponou Dominikovi nenadával a nápověda fungovala jako v Národním. Pravda děti se až tak nesmály, jak bychom si přáli, ale opravdu povedené byly reakce těch nejmenších v první řadě. Když nejoblíbenější princezna Maruška hodila do publika míček s tím, že se jí rekvizita obratem vrátí, zaznělo na její adresu po notné chvíli: "Auu, ona mě trefila". Všechno to pak jediná princezna se zlatými vlasy vynahradila dětem, když jim prozradila, že je z Bocanovic a brzy ty nejmenší přijde navštívit do školky. Text a děj této pohádky je poněkud náročnější, a asi proto ti nejmenší nemohli spustit oči ze šaška a jeho šaškáren. Slíbili jsme, že se nevidíme naposledy, ale nyní se moc těšíme na publikum v Jablunkově a děti z 1. a 2. stupně. 

    Chtěl bych touto cestou poděkovat paní ředitelce Gomolové ze Základní školy v Dolní Lomné, že si udělala s dětmi čas v tomto předvánočním shonu, Obecnímu úřadu v Dolní Lomné, který nám bezplatně zajistil pronájem sálu a také panu provoznímu Josefu Filipkovi, že nám pro nás udělal vše, co nám, viděl na očích.                            René Pilch

 

RECITAČNÍ SOUTĚŽ 2011

PODMÍNKY ÚČASTI :

recitátoři 3. a 4. kategorie vystupují se 2 texty

recitační vystoupení může trvat nejvýše 5 minut pro jeden text,

recitátor nevystupuje se svým vlastním textem, nesmí být text v nářečí.

Postupový klíč:

Ze školních kol mohou postoupit 3 soutěžící z každé kategorie.

Z obvodního kola mohou postoupit 2 soutěžící z každé kategorie.

 

 Vezměte si s sebou přezůvky!

!!!Předem zaslané přihlášky a texty jsou podmínkou k účasti v obvodních kolech!!!

 

Hodnocení oblastního kola Recitační soutěže

 Dne 23. 2. proběhlo oblastní kolo Recitační soutěže v DDM Jablunkov.

II. stupeň naší školy reprezentovali tito žáci:

 

3. kategorie – Radek Kotzur, 7.B , Magda Pilchová, 6. B , Zuzana Czudková, 7. A

4. kategorie – Kateřina Kawuloková, 8. A, Pavla Pišteková, 8. B, Veronika Gocieková, 8. A

 

Naši žáci si v konkurenci okolních škol vedli výborně a obsadili v obou kategoriích první místa.

Na I. místě v 3. kategorii se umístil Radek Kotzur ze 7. B třídy, jenž svým hlasovým projevem ihned  přesvědčil  porotu.

Rovněž I. místo ve 4. kategorii obsadila Kateřina Kawuloková z 8. A, která již tradičně patří v přednesu k těm nejlepším.

 

Výherci byli za svůj výkon odměněni diplomy a věcnými cenami a postupují do okresního kola, které se uskuteční dne 22. 3. Ve Frýdku – Místku.

 

 Za předmětovou komisi ČJ zapsala dne 23. 2. 2011             Mgr. Blanka Kowolowska

 

Školní kolo recitace, Jablunkov, 2. února 2011

Kategorie 6.-7. třída

 

 

1. místo Radek Kotzur- 7.B

2.místo Magda Pilchová- 6.B

3. místo Zuzana Czudková- 7.A

Náhradnice do oblastního kola- Marie Przybylová 6.A

Další soutěžící: Lysková Lenka 6.A, Malyjurková Kristýna 6.A, Czudková Denisa 6.C, Szkanderová Klára 6.C, Samcová Natálie 7.A

 

Kategorie 8.-9.třída                                                              

 

1.místo Katka Kawuloková- 8.A

2. místo Pavla Pišteková- 8.B

3. místo Veronika Gocieková 8.A

Náhradník do oblastního kola- Marek Franek 8.B

Další soutěžící:  Jana Kohutová 8.A, Marie Juroszová 8.A, Iva Suszková 8.A, Daniel Ligocki 8.B, Ivana Mariňáková 8.B, Gabriel Mazur 8.B

 Porota  ve složení:  Mgr. Blanka Kowolovská, Mgr. Pavla Szmeková, Mgr.Pavla Pyszková a Mgr. René Pilch děkuje všem recitátorům za krásné přednesy a přeje všem postupujícím hodně úspěchů v dalších kolech.

Hodnocení dalších kol v recitaci najdete ve složce NOVINKY

 

Úkol pro 8.A, 8.B třídu

Nakreslete si do sešitu rybí kost, může vypadat takto:

Rybích kostí a dalších otázek můžete vymyslet více.